Co to jest najem krótkoterminowy

Dodany przez: mieszkania na sprzedaż Jaworzno

Wynajem to dobry sposób na zarobek. Jeszcze do niedawna większość mieszkań była oferowana na dłuższe okresy. Wynajmujący woleli mieć pewność i stałego lokatora, który zapewnia regularny przypływ gotówki. Jednak obecnie obok tego modelu zaczyna funkcjonować inny - czyli podejście krótkoterminowe. Wymaga więcej pracy i zaangażowania, ale w odpowiednich warunkach może też przynieść znacznie większe zyski. Zobaczmy w takim razie, na czym polega taki wynajem i jak na nim zarobić.

Czym jest najem krótkoterminowy?

Wynajem mieszkania na doby to zupełnie inne warunki. Możemy znacznie podnieść cenę, jeśli zmienimy nasz target na turystów czy osoby podróżujące w celach biznesowych. Na jak długo wynajmuje się mieszkania w takim modelu? W założeniu maksymalny okres to 30 dni. Powyżej tego czasu należy mówić już o najmie długoterminowym lub okazjonalnym. Wiele osób decyduje się obecnie na zakup mieszkania w charakterze inwestycji i wynajmowanie go właśnie krótkoterminowo. Liczą na znacznie wyższą stopę zwrotu niż w przypadku najmu tradycyjnego.

Jakie warunki musi spełniać mieszkanie?

Oczywiście żeby skutecznie wynajmować krótkoterminowo, musimy mieć do tego możliwości. Nasz lokal powinien znajdować się w dogodnej lokalizacji, czyli najlepiej w sąsiedztwie centrum miasta czy dworca. Samo mieszkanie z kolei musi oferować konkretne standardy. Podstawą jest dostęp do dobrze wyposażonej kuchni oraz sieci wi-fi. Znacznie łatwiej zarobić na mieszkaniu w ten sposób, jeśli znajduje się w dużym lub chętnie odwiedzanym przez turystów mieście.

Wiele osób woli raczej wynająć mieszkanie niż zatrzymać się w hotelu. Nie tylko przez wzgląd na ceny. Lokal w bloku to większa prywatność i więcej swobody. Zwłaszcza dla osób, które wolą same sobie gotować czy dla rodzin z dziećmi. Liczy się też szersza możliwość wyboru. Prywatne kwatery mają często dogodniejsze położenie niż hotele i coraz więcej osób je oferuje.

Dzięki popularnym aplikacjom bardzo łatwo dzisiaj udostępnić swoje mieszkanie turystom. Zwłaszcza latem, kiedy z takich kwater korzysta wiele młodych podróżujących osób. Dlatego też dobrym wyjściem jest krótkoterminowy wynajem właśnie w sezonie, gdy chętnych nie brakuje. W takiej sytuacji możemy dostosować mieszkanie do tego, by przebywało w nim jednocześnie kilku różnych, niezależnych od siebie gości. Jeśli mieszkanie jest wystarczająco duże, możemy to z łatwością zorganizować. Nie musimy nawet być na miejscu. Klucze do mieszkania możemy zostawić w specjalnej skrytce przy drzwiach, a resztę formalności i kontakt załatwiać przez internet.

Niektórzy decydują się na wynajmowanie wieloosobowych pokoi - na przykład samym mężczyznom czy kobietom. Jednak w takim przypadku zyski z każdego odwiedzającego są niskie. W dodatku intensywnie eksploatowane mieszkanie szybciej się niszczy i traci swój standard. Po każdym gościu należy przecież posprzątać i przygotować mieszkanie na wizytę kolejnych osób. W zależności od tego, ile mamy czasu i środków, możemy to robić sami lub zlecać firmie sprzątającej. Zdecydowanie lepiej jest jednak postawić na wyższy prestiż i gości z takiego przedziału.