Jak przygotować kosztorys domu?

Dodany przez: mieszkania lubin
Szacunkowe wyliczenia mają kolosalne znacznie przy budowie domu. Taka poważna inwestycja związana jest z ryzykiem oraz nieprzewidzianym wydatkiem. Warto mieć to wszystko na uwadze, by odpowiednio się zabezpieczyć. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć różnych sytuacji, ale podstawowe czynniki i koszty muszą być uwzględnione w kosztorysie budowlanym. Rzetelny i dokładny kosztorys tworzony jest na zamówienie przez biuro projektowe. Doświadczenie i wiedza z zakresu branży budowlanej i architektonicznej jest bardzo pomocna. Niemniej nie powinniśmy ślepo ufać we wszystkie wyliczenia. Warto dokładnie przeanalizować poszczególne pozycje kosztorysu i prosić o wyjaśnianie wszelkich niejasności.
nieruchomosc

Budowa domu to długotrwały i skomplikowany proces. Można go podzielić na cztery etapy. Najpierw prowadzone są prace ziemne i fundamentowanie. Dalej jest tzw. stan surowy otwarty, po którym następuje tan surowy zamknięty. Dom jest gotowy po wykonaniu prac wykończeniowych. Schemat wprowadzono również w przypadku obliczania szacunkowych kosztów. Za metr domu, tworzonego w oparciu o standardowe materiały i wytyczne, zapłaci się około 2,5 tys. zł. Ekskluzywne wille oczywiście będą dużo droższe. Najmniej taką kwotę należy pomnożyć przez całą powierzchnię użytkową wraz z garażem, piwnicą i strychem, by uzyskać pierwszy przybliżony koszt.

Powyższy wynik będzie dopiero początkiem wszystkich kosztów, jakie wiążą się z budową domu. Doliczyć oddzielnie trzeba budowę garażu i piwnicy. Poza tym dochodzi jeszcze robocizna, która w zależności od miejscowości, ma inne stawki. Materiały budowlane także mogą znacząco się różnić ze względu na okazjonalne promocje lub noworoczne podwyżki. Cała specyfikacji powinna być uwzględnione w kosztorysie budowlanym.

Reasumując, w każdym kosztorysie znajdzie się szczegółowa dokumentacja projektowa naszego domu, dokładny opis planowanych robót budowlano-remontowych oraz charakterystyka warunków technicznych. Zabraknąć też nie może wstępnego kosztorysowania, cen za jednostkowe roboty, czyli robociznę, materiały, wynajęcie specjalistycznych urządzeń oraz koszty pośrednie. Kosztorys to także przewidywanie wzrostu cen za poszczególne punkty planu. Ponadto kosztorys budowany musi uwzględnić podatek od towarów i usług, czyli VAT.