Koszty kupna mieszkania używanego

Dodany przez: Mieszkania na sprzedaż Kraków
Kupno mieszkania to ogromny wydatek, który dla większości osób oznacza kredyt hipoteczny. Jednak ów transakcja okupiona jest różnorodnymi formalnościami, za które kupujący także musi zapłacić. W przypadku nabycia nieruchomości z rynku wtórnego należy liczyć się z opłatami w granicach 8 tys. zł. Kwota będzie rosła im większe i droższe będzie mieszkanie. Za przeciętne mieszkania trzypokojowe trzeba zapłacić około 300 tys. zł. Ceny za metr bardzo się różnią pomiędzy miastami, ale opłaty pozostają te same. O kosztach towarzyszących często się zapomina, a to skutkuje problemami przy podpisaniu ostatecznej umowy. Co ważne, najczęściej wszelkie opłaty należy uiszczać w gotówce.
nieruchomosc

Specjaliści z branży nieruchomości określają, że koszty transakcyjne w Polsce wynoszą około 6 procent wartości całej transakcji. W skład opłat wchodzi taksa notarialna z podatkiem VAT. Jej wartość jest odgórnie ustalona przepisami prawa, w przypadku mieszkania za 300 tys. zł będzie to 2,4 tys. zł. Dalej należy wziąć pod uwagę koszt podatku od czynności cywilnoprawnej, który aktualnie wynosi 2 proc. wartości nieruchomości, czyli w tym wypadku dodatkowe 6 tys. zł. Na koniec trzeba jeszcze doliczyć 200 zł, bo tyle kosztuje obowiązkowy wpis do księgi wieczystej.

Takie koszty ponosi osoba, które kupuje mieszkanie. Sprzedający ma do uiszczenia jeszcze jedną opłatę – podatek od zbycia nieruchomości, który wynosi 19 procent od dochodu ze sprzedaży. Na tym jednak nie koniec. Obie strony muszą jeszcze uregulować kwestie finansowe z pośrednikiem nieruchomości, o ile oczywiście korzystali z takich usług. Pośrednik pobiera najczęściej 2 procent od wartości mieszkania, czyli kolejne 6 tys. zł. Dlatego przed sfinalizowaniem umowy warto dokładnie określić warunki współpracy, by ostatecznie koszty nie przerosły naszych możliwości. Podliczając wszystko zbliżamy się bowiem do granicy 15 tys. zł.