Koszty kupna mieszkania deweloperskiego

Dodany przez: mieszkania stargard sprzedaż
Oszacowanie kosztów to podstawa przy kupowaniu mieszkania. Świadomość opłat dodatkowych pozwala spokojnie przygotować się do transakcji. Na koszty składa się wynagrodzenie notariusza, czyli taksa notarialna oraz podatek od czynności cywilnoprawnych. Nie można też pominąć opłat sądowych lub ewentualnej opinii radcy prawnego na temat naszej umowy deweloperskiej. Łącznie wszystkie opłaty dają sumę rzędu 2,3 tys. zł, to sporo mniej niż na rynku wtórnym.
nieruchomosc

W przypadku mieszkań deweloperskich przepisy jasno określają maksymalną stawkę za sporządzenie aktu notarialnego. Jej wysokość zależna jest od ceny mieszkania. Przyjmując, że kosztuje ono 300 tys. zł, notariusz zainkasuje około 1300 zł. To jest jednak stawka maksymalna, dlatego warto wynegocjować niższą cenę. Dobrą wiadomością dla osób, które zdecydowały się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, jest brak podatku od czynności cywilnoprawnych. A w przypadku mieszkań używanych jest to najwyższy koszt. Podatek od czynności cywilnoprawnych jest uchylany ze względu na płatność przez dewelopera podatku VAT od sprzedaży mieszkania.

Każde mieszkanie musi mieć księgę wieczystą. Jej założenie wiąże się jednak z kolejnymi kosztami. W księdze znajdują się informacje na temat właściciela lokalu mieszkalnego lub ustanowienia hipoteki na rzecz banku. Opłaty jednak nie są już tak wysokie jak kilka lat temu. Samo założenie księgi wieczystej to koszt 60 zł, następnie należy dokonać wpisu do księgi wieczystej – 200 zł za każdy wpis. Na szczęście nie ma potrzeby spędzenia całego dnia na regulowaniu opłat w poszczególnych placówkach. Całość daje się notariuszowi, a on przekazuje pieniądze do właściwego urzędu skarbowego lub sądu. Natomiast nieobowiązkowy koszt, czyli opinia radcy prawnego na temat umowy deweloperskiej to dość powszechna praktyka. Usługa kosztuje około 700 zł, ale daje pewność, że nasza transakcja przebiegnie zgodnie z prawem i nie padniemy ofiarą dewelopera-oszusta. Zadaniem radcy prawnego jest dokładnie przeanalizowanie warunków umowy i dostosowanie ich do potrzeb kupującego.